Як застрахувати себе від некоректної поведінки колег і клієнтів?

До мене звернувся один з “фейсбучних” друзів, з яким я особисто ще не був знайомий. Необхідно здати офіс в центрі Києва. Спочатку я відмовився. Інтернет ряснів пропозицією здачі в оренду даного об’єкту як від колег так і від самого власника. Минуло близько двох місяців і я випадково звернув увагу, що даний офіс за ціною 800 $ в місяць так і не здався в оренду. Я запропонував свої послуги. Оцінивши обсяг роботи і минулу історію невдалої здачі в оренду запропонував свої умови.

Я зобов’язався здати офіс до травневих свят за ціною на 20% дорожче за 1000 $ при оплаті комісійних в розмірі 100% від орендної плати. У додатковій угоді за погодженням сторін був доданий пункт про те, що якщо офіс здається пізніше зазначеного терміну або за ціною нижче 1000 $, то комісія агентства складе 50%. Ударили по руках, підписали договір і я почав свою роботу.

Маркетинговий план вже був відпрацьований на інших аналогічних об’єктах.

Зробив фото, відеоролик. Розмістив оголошення на порталах. Повісив на балконі банер. Зробив розсилку колегам СПП з пропозицією реферального винагороди. Почали надходити перші дзвінки. Зіткнувся з обуренням деяких колег, які обурювалися фактом того, що тільки я представляю інтереси власника і чому офіс коштував 800 $ а зараз ціна 1000 $? Всім колегам пояснив свою позицію, що у них була можливість здати офіс самостійно протягом двох місяців. Зараз я підписав ексклюзивний договір і тепер вони можуть здати цей офіс за новою ціною, маючи можливість отримати Реферальная винагороду.

Правильно складений ексклюзивний договір, регулярні звіти і 100% відкритість і чесність підвищують Вашу захист від недобросовісних колег і клієнтів.

Зібрав усіх потенційних орендарів на вівторок (мій улюблений день показів). І з 11 ранку з інтервалом в 15 хвилин показав офіс всім бажаючим. Після разом з докладним звітом передав контакти власнику. За результатами кастингу було відібрано два кандидата. Було прийнято рішення довго не тягнути. Поки один з кандидатів затягував з підписанням договору ми домовилися з другим, попередньо затвердивши договір. Потенційний орендар приїхав на зустріч з підписаним договором і з авансом за два місяці оренди. Я підготував для підпису акт виконаних робіт і після здійснення операції розраховував на отримання комісійних.

Жадібність клієнта взяла верх над здоровим глуздом.

І тут мого клієнта наче підмінили. З лояльного адекватної людини він перетворився в повну протилежність. Власник заявив, що не підписуватиме договір і йому потрібно подумати. Добре, це його право, господар – пан. Благо в той же момент подзвонив другий кандидат і повідомив, що всі формальності вирішені. Другий кандидат – представники посольства, які готові оплачувати оренду в євро і знімати офіс на три роки. Кращий портрет орендаря я і не міг намалювати в своїй уяві.

Але власник з незрозумілих причин вирішив відмовити і цим кандидатам. Я повідомив, що продовжую свою роботу з пошуку орендарів. На що власник сказав що сам знайшов орендарів і сам буде укладати з ними договір. На нашу з власником договору я є його представником. Я запропонував розкрити контакт майбутнього орендаря і показати договір, на що отримав відмову. На нашу з власником договору, якщо офіс здається в термін дії договору, то агентство в будь-якому випадку повинно отримати комісію.

І тут власник почав викручуватися як вуж на пательні.

Ми домовилися про зустріч. Я прийшов як завжди вчасно. Набрав клієнта і як виявилося той і не думав зустрічатися. Після розмови він все ж погодився приїхати. Я чекав дві години і скасував прийдешню зустріч з новим клієнтом.

Я відкрито пропонував Реферальная винагороду колегам і ставив до відома собсвенніка. Він заявив що розраховує на Реферальная винагороду так як сам є “ріелтором” – ФОП з видом діяльності, що дозволяє здавати в оренду приміщення. Я повинен був заплатити йому “відкат” щоб отримати свою комісію а керівнику збрехати, що заплатив реферальні колезі. Я все ж наполягав на виконанні умов договору. Тоді власник заявив що він “юрист”, що підписав договір не на 1000 $ а на 960 $ давши знижку і за умовами нашого з ним договору я можу розраховувати тільки на 50%. Після пригрозив, що я взагалі не отримаю комісійних, якщо буду наполягати на своєму.

Не буду розповідати в цьому і так довгому пості про те як і скільки я отримав комісійних. Але для себе зробив висновок. Зараз читаю уважно договір, який в майбутні буду давати клієнтам. У новій редакції не буде півзаходів і лазівок для шахрайства, маніпуляції і обману. Відтепер в договорі розмір комісійних тільки 100% від суми за один місяць оренди. І додана фраза (поки ще точно не сформулював) “При виконанні з мого боку умов договору ніякі додаткові умови і пропозиції реферального винагороди не можуть вплинути і змінити розмір комісійних”.