Чим відрізняються прохідний вимикач і перехресний вимикач.

У цій статті піде мова про те, чим відрізняються звичайні Одноклавішний або двоклавішні вимикачі від прохідних і перехресних. Прохідний вимикач буде потрібно в тому випадку, якщо Ви хочете керувати одним джерелом світла (люстра, настільна лампа, бра, світильник) з двох місць.

Є деякі випадки, де необхідно управляти люстрою або декоративним світильником з трьох і більше місць, як правило, це довгі коридори, сходові прольоти, конференц-зали, школи, лікарні та приміщення громадського користування. В цьому випадку Вам знадобиться перехресний вимикач.

Такі вимикачі використовуються для організації управління одним джерелом світла, світильником або люстрою, незалежно з декількох місць. Пропонована схема включення не тільки дуже зручна, але ще і дозволяє досить істотно економити електроенергію.

Як збирається схема підключення прохідного вимикача?

Особливо актуально застосування прохідних вимикачів для управління освітленням сходових прольотів. Часто для цієї мети використовують схеми з застосуванням реле часу або вимикача з затримкою часу, але, слід визнати, що вони не так зручні у використанні, менш надійні і що немало важливо їх вартість досить висока.

Всі пересуваються по сходах з різною швидкістю, та й ви самі можете сьогодні підніматися без нічого, а завтра з важким чемоданом. Ставити ж великі тимчасові затримки з урахуванням запасу – означає зменшувати економію електроенергії.

Пропонована схема дозволяє включити світильники внизу одним вимикачем, а піднявшись по сходах, вимкнути іншим. Якщо ж вам знадобиться спуститися, ви використовуєте прохідний вимикач нагорі для включення світла, а внизу – для його виключення. Так само зручно використовувати подібну схему для освітлення довгих коридорів.

Втім, прохідні вимикачі будуть корисні не тільки власникам довгих коридорів і багатоповерхових будинків. Вони дуже знадобляться і жителям невеликих квартир. Типова ситуація. У вашій квартирі є прохідна кімната, при вході в яку ви включаєте світло, потім проходите в наступну кімнату, вмикаєте світло в ній, а що стало непотрібним освітлення в прохідній кімнаті відключаєте прохідним вимикачем. Погодьтеся – дуже зручно. Позбавляє від зайвого ходіння і економить електроенергію.

Ще один приклад. Ви заходите в спальню і біля дверей включаєте світло. Лягаючи в ліжко, включаєте настільну лампу або бра, щоб почитати книжку перед сном, але тепер вам треба знову встати, піти до дверей і вимкнути люстру! А можна цього не робити, якщо ви заздалегідь встановили біля ліжка прохідний вимикач.

Для реалізації такої схеми управління використовуються так звані «прохідні вимикачі», які, строго кажучи, насправді є перемикачами. На відміну від звичайних вимикачів вони мають не два, а три контакту і можуть перемикати «фазу» з першого контакту – на другий або третій.

Як джерело освітлення в такій схемі можуть використовуватися будь-які типи ламп – від звичайних ламп розжарювання до люмінесцентних, енергозберігаючих, галогенних з електронним і тороідальним трансформаторами і LED світлодіодних. Втім, за такою ж схемою можна підключати не тільки лампи, а й будь-яку іншу навантаження, управляти включенням якої вам потрібно з декількох місць.

Схема підключення перехресного вимикача.

Реалізувати таку схему можна, але знадобляться крім простих прохідних вимикачів ще й перехресні вимикачі. У таких вимикачах вже не три, а чотири контакту – два вхідних і два вихідних, що представляють собою дві пари одночасно перемикаються контактів. Відповідно і підводити до таких вимикачів потрібно чотирьохжильний провід.

У такій схемі управління використовуються звичайні прохідні вимикачі на першому і останньому пункті управління світильниками і перехресні – на всіх інших. Кількість пунктів управління не обмежена, зростає тільки складність комутації в розподільній коробці з-за великої кількості підводяться до неї проводів. І тут не обійтися без грамотної маркування проводів при їх прокладанні, інакше ви в них просто заплутатися.

Принцип підключення такий – вихідна пара контактів першого прохідного вимикача з’єднується з проводами, що йдуть до вхідних парі наступного перехресного вимикача і так далі, аж до останнього прохідного вимикача, загальний контакт якого з’єднується з проводом, що йде до світильника. Фазний провід підключається до вхідного контакту першого вимикача, а другий провід від світильника – до нуля розподільної коробки.

До кожного прохідного вимикача простягаємо трижильний провід, а до кожного перехресному – чотирьохжильний. На представленій схемі показано підключення трьох пунктів управління світильниками, що складаються з одного перехресного і двох прохідних вимикачів.