Як захистити дітей від ураження електричним струмом?

Молоді батьки особливо стурбовані захистом маленьких дітей від небезпечного ураження електричним струмом. Проводячи профілактичні бесіди зі своїми чадами на тему небезпеки для здоров’я людини дотику до струмоведучих частин, батьки не особливо наїдяться і розраховують на те, що їхні діти слухають почутому, і будуть вести себе правильно.

Виникає резонне питання, як же все-таки захистити дитину від шкідливої ​​дії електричного струму і запобігти біді? Я знаю два більш-менш надійних варіанти вирішення цього завдання.

Перший метод це розетка зі шторками, які надійно захищають струмоведучі контакти від небажаного дотику дітей. Шторки розташовані безпосередньо отворах розеток, куди деякі допитливі малюки люблять сунути свої пальці лили металеві предмети. Захисні шторки влаштовані так, що вони відкриваються тільки при засування вилки.

Ще один варіант застосування захисних шторок, це хоч і невелика але все ж додатковий захист розетки від попадання на струмопровідні частини бризок води. І якщо розетка встановлена ​​не безпосередньо у вологому приміщенні, де потрібна висока ступінь захисту від вологи IP44 – IP68, а наприклад біля робочої поверхні кухні, біля умивальника або на балконі, то захисні шторки з легкістю впораються із завданням захисту розетки від бризок.

На мою думку, це непогана запобіжний засіб але не найнадійніша. Припустимо, що всі розетки в Вашому домі тепер зі шторками, які захищають дітей від струму. Але, як правило, на ряду з електричними розетками ми часто користуємося різними перехідниками, торйнікамі і подовжувачами в яких не завжди можу бути захисні шторки.

Захисні шторки, це додатковий елемент електричної розетки, який у перших робить вартість розетки зі шторками значно вище ніж звичайної розетки і по-друге ускладнює конструкцію самої розетки. Захисні шторки у деяких виробників влаштовані так що іноді проблематично вставити в розетку не тільки пальці дитини або чужорідний предмет а й електричну вилку.

Найчастіше, розетки із захисними шторками вам з радістю запропонують «жалісливі» продавці електрофурнітури, адже ці розетки в півтора рази дорожче звичайних і ваш загальний рахунок на покупку електроустановочних виробів буде значно вище і відповідно вищий заробіток у продавця.

Другий спосіб більш надійний і не вимагає великих фінансових витрат – це пристрій захисного відключення або скорочено УЗО. УЗО це загальна назва кількох пристроїв з різними функціями і призначенням. УЗО може називається диференціальне реле, функція якого відключати електричний струм при виникненні витоку, наприклад, пошкодження ізоляції провідника, потрапляння на струмопровідні частини води або дотик до струмоведучих частин людини. Є універсальний пристрій як кажуть два в одному, яке теж носить горду абревіатуру УЗО – це диференційний автомат, який спрацьовує як при короткому замиканні, так і при виникненні витоку струму.

УЗО по швидкості відключення діляться на ті, що захищають майно від пожежі струм витоку яких знаходиться в діапазоні від 100 до 500 міліампер і на ті, що захищають безпосередньо людини від ураження електричним струмом, струм витоку яких варіюється від 10 до 30 міліампер. У різних країнах є безліч директив, що зобов’язують встановлювати УЗО в квартирах і будинках. У Німеччині прийнято встановлювати УЗО категорії А, яка передбачає надійний захист як від змінного так і від пульсуючого постійного струму.

В Україні з 1998 року, норми електро безпеки зобов’язують будівельні організації при здачі житлового об’єкта в експлуатацію, оснастити електричний щиток споживача УЗО, яке буде надійно захищати людину від ураження електричним струмом.

Приємна особливість полягає в тому, що один діффавтомат або одне діффреле здатне надійно захистити все розетки. Якщо ви прихильник ще більшої надійності і безпеки, то можете виділити окремо потенційно небезпечні групи і оснастити їх локально додатковими УЗО: пральна машина, електронагрівач, джакузі, електроплита, дитяча кімната і.т.д.

Якщо ремонт уже зроблений і в електричному щитку просто немає місця для установки УЗО, Ви можете купити електричну розетку з вбудованим УЗО і захистити як одне джерело так і цілу групу розеток, хоча таке рішення застосовується досить рідко і несе за собою значні фінансові витрати.

Підведемо підсумок. Звичайно безпеку Вас і ваших дітей від електрики це безумовний пріоритет, і яким методом, першим або другим, Ви будете керуватися – це вирішувати Вам. Наостанок випадок з життя. Один наш постійний клієнт, купивши нову квартиру і затіявши ремонт, придбав у нас все розетки зі шторками і кілька УЗО, мотивуючи тим, що відпочиваючи в готелі він приймав ванну слухаючи при цьому радіоприймач знаходиться у нього в руках і підключений до електромережі. Сталося так, що на приймач потрапила вода, стався витік електричного струму, наш відвідувач отримав сильний удар електричним струмом і довго лежав у ванній без свідомості. Тепер він купує і УЗО і розетки зі шторками.